آیا با اپل ایرتگ می‌توان خودروی سرقت شده را پیدا کرد؟

منبع :  دیجی کالا دسته بندی : دیجی کالا کد خبر : 13960 3 سال قبل 517

دیجی‌کالا مگ - منبع جامع اخبار و مقالات تخصصی در حوزه‌ی تکنولوژی، بازی‌های کامپیوتری، فرهنگ‌ و هنر، سلامت و زیبایی و سبک زندگی

اپل به تازگی از گجت کوچک ایرتگ برای اتصال به اشیا و یافتن آن‌ها در هنگام گم شدن رونمایی کرد. اما آیا این ردیاب هوشمند برای یافتن خودروی سرقت شده هم کاربردی است؟

هر کسی چیزهایی را در جایی می‌گذارد و بعد با فراموش کردن دنبال آن می‌گردد. اما طی یک مراسم آنلاین در ۲۰ آوریل (۳۱ فروردین) اپل یک گجت تازه با نام «ایرتگ» (Airtag) معرفی کرد که هدف آن رفع نگرانی‌هایی است که همه در چنین شرایطی تجربه می‌کنند.

  • ردیاب هوشمند اپل ایرتگ با قیمت ۲۹ دلار رونمایی شد

این گجت به اندازه‌ی کافی کوچک است و با قیمت ۲۹ دلار ارزان‌تر از سیستم‌های قدیمی‌تر مشابه مانند «لوجک» (LoJack) است. اما ایرتگ چقدر برای ردیابی خودرو کاربرد دارد؟ این پرسشی است که توسط تیم تحقیقاتی «کارز دایرکت» (Cars Direct) مطرح شده و بررسی آن می‌تواند جالب باشد.

اندازه‌ی ایرتگ قطعا یک دغدغه نخواهد بود. این گجت به اندازه‌ی کافی کوچک است و تقریبا می‌تواند در هر چیزی جای بگیرد. ایرتگ از یک باتری استاندارد با طول عمر حدود یک سال استفاده می‌کند و از طریق بلوتوث با دستگاه‌های اپل جفت می‌شود. البته با توجه به اینکه بلوتوث در فواصل کوتاه کار می‌کند هنگام استفاده از این فناوری اگر خودروی سرقت شده‌ی شما خیلی دور شود، مستقیما نمی‌توانید ببینید که کجا رفته است.

با این وجود ایرتگ از فناوری دیگر اپل با نام شبکه‌ی Find My هم بر پایه‌ی باند فوق وسیع یا فراپهن‌باند بهره می‌برد. به طور خلاصه هر دستگاه اپل دارای بلوتوث که نزدیک به ایرتگ قرار دارد، آن را شناسایی کرده و یک سیگنال رمزگذاری شده به شبکه ارسال می‌کند که فقط شما می‌توانید آن را ببینید.

این همان تنظیماتی است که اپل برای تعیین مکان دستگاه‌های گمشده هم استفاده می‌کند و در پس‌زمینه‌ی دستگاه‌های اپل فعال است بنابراین تنها دستگاهی که با کمک اپلیکیشن Find My مکان را نمایش می‌دهد، همان دستگاهی است که در ابتدا با ایرتگ جفت شده است.

به این ترتیب از نظر تئوری تا زمانی که خودرو در مکانی نسبتا عمومی باشد و حداقل یک دستگاه اپل در آن اطراف قرار داشته باشد، می‌توان با کمک ایرتگ آن را پیدا کرد و این می‌تواند یک ویژگی جذاب و البته کمی ترسناک باشد.

ترسناک از این نظر که ایرتگ ممکن است یک راه حل کاملا مطلوب هم برای ردیابی خودرو نباشد. به گفته‌ی اپل، ایرتگ به گونه‌ای طراحی شده که تا محدوده‌ی مشخصی از دستگاهی که با آن جفت نشده است هم قابل شناسایی باشد.

پس از مدتی ایرتگ هشداری را به دستگاه نزدیک می‌فرستد و اگر ارتباط بیشتر هم برقرار بماند، ایرتگ صدای هشداری تولید می‌کند. این سیستم برای جلوگیری از فعالیت‌های غیرمنتظره مانند قرار دادن ایرتگ در لباس دیگران برای یافتن موقعیت آن‌ها، طراحی شده که وجود ایرتگ به آن‌ها اطلاع داده شود، اما اگر به‌طور اتفاقی آن فرد دزدی باشد که خودرو را سرقت کرده است، در این صورت یافتن خودرو با کمک ایرتگ به بن‌بست می‌خورد.

با درنظر داشتن این موارد، اگرچه اپل ادعایی در مورد کاربردی بودن ایرتگ برای ردیابی خودرو ندارد، اما با توجه به شروع قیمت سیستم‌های ردیابی و ضد سرقت مانند لوجک (LoJack) از ۶۹۵ دلار، احتمالا خرید یک ایرتگ ۲۹ دلاری برای این کار، گزینه‌ی جذابی برای برخی افراد باشد.

عکس کاور: اپل ایرتگ در جاسوئیچی

Credit: Motor1/Apple

منبع: Motor1

The post آیا با اپل ایرتگ می‌توان خودروی سرقت شده را پیدا کرد؟ appeared first on دیجی‌کالا مگ.

مشاهده این خبر در سایت مرجع