رشد دو برابری اینترنت مصرفی مردم در دولت سیزدهم

منبع :  مرجع سخت افزار دسته بندی : دانش و فناوری کد خبر : 596870 4 روز قبل 110

عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، از رشد قابل توجه ترافیک اینترنت مصرفی داخلی و خارجی، پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی داخلی در سه سال گذشته خبر داد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حاشیه جلسه هیات دولت، گزارشی از وضعیت ترافیک اینترنت، رشد پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی داخلی و پیشرفت شبکه ملی اطلاعات در دولت سیزدهم ارائه کرد. عیسی زارع‌پور گفت: «مجموع حداکثر ترافیک مصرفی مردم در روز، اعم از داخلی و خارجی، در ابتدای دولت حدود 5.5 تا 6 ترابیت بر ثانیه بود که اکنون به 12 ترابیت بر ثانیه رسیده است، یعنی دو برابر شده است.»

به گفته وزیر ارتباطات، ترافیک بین‌المللی حدود 50 درصد افزایش یافته و ترافیک داخلی نیز از 1.8 ترابیت بر ثانیه در ابتدای دولت، 3 تا 4 برابر شده و به بیش از 5.6 ترابیت بر ثانیه و حتی در برخی روزها تا 6 ترابیت بر ثانیه رسیده است. او همچنین به رشد چشمگیر سهم سکوهای داخلی و ترافیک داخلی در کنار افزایش ترافیک بین‌الملل اشاره کرد و افزود: «تعداد کاربر فعال ماهانه سروش پلاس به بیش از 10 میلیون رسیده و پیک ترافیک روزانه پیام‌رسان ایتا از 19 گیگابیت بر ثانیه در ابتدای دولت به نزدیک 280 گیگابیت بر ثانیه رسیده که رشدی 14 برابری را نشان می‌دهد.»

افزایش کاربران فعال پیام‌رسان‌های بومی به بیش از 40 میلیون نفر در ماه

زارع‌پور سپس به ارائه گزارشی از رشد کاربران پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی بومی پرداخت. به گفته او، در حال حاضر روزانه حدود 24 میلیون کاربر یکتا و در ماه بیش از 40 میلیون کاربر فعال از این سکوها استفاده می‌کنند. آمار تفکیکی ارائه شده توسط وزیر ارتباطات به شرح زیر است:

  • پیام‌رسان و شبکه اجتماعی روبیکا: افزایش کاربر فعال روزانه از 5 میلیون در ابتدای دولت به بیش از 22 میلیون نفر و کاربر فعال ماهانه از 13 میلیون به بیش از 43 میلیون نفر
  • پیام‌رسان ایتا: افزایش کاربر فعال روزانه از 1.3 میلیون به 18.5 میلیون نفر و کاربر فعال ماهانه به 30.8 میلیون نفر
  • پیام‌رسان بله: رشد 7 برابری کاربر فعال روزانه از 750 هزار به بیش از 5 میلیون نفر و افزایش کاربر فعال ماهانه از 2.5 میلیون به بیش از 12 میلیون نفر
  • پیام‌رسان سروش پلاس: افزایش کاربر فعال روزانه از 700 هزار به 5.5 میلیون نفر

وزیر ارتباطات تأکید کرد این آمارها دقیق بوده و بر اساس داشبوردهای گوگل یا خود پیام‌رسان‌ها استخراج شده‌اند.

زارع‌پور در انتها با استناد به سند ارزیابی شبکه ملی اطلاعات، از پیشرفت 60 درصدی این شبکه در دولت سیزدهم خبر داد و گفت که در قانون برنامه هفتم توسعه، دولت مکلف به تکمیل 100 درصدی این شبکه تا پایان برنامه شده است.

  • گوشی ردمی 13 5G با تراشه اسنپدراگون 4 نسل 2 AE معرفی شد
  • گروه هکری IRLeaks «اتاقک» را هدف قرار داد؛ اتاقک در حال بررسی ادعای هک
  • گلکسی واچ 7 با سنسور بیواکتیو سن بیولوژیکی شما را تشخیص می‌دهد
مشاهده این خبر در سایت مرجع