مایکل کالینز فضانورد تنهای نخستین سفر انسان به ماه درگذشت

منبع :  دیجی کالا دسته بندی : دیجی کالا کد خبر : 14764 2 سال قبل 449

دیجی‌کالا مگ - منبع جامع اخبار و مقالات تخصصی در حوزه‌ی تکنولوژی، بازی‌های کامپیوتری، فرهنگ‌ و هنر، سلامت و زیبایی و سبک زندگی

مایکل کالینز فضانورد فضاپیمای مداری مأموریت تاریخی آپولو ۱۱ که نخستین سفر انسان به ماه بود، در سن ۹۰ سالگی درگذشت.

خانواده‌ی «مایکل کالینز» (Michael Collins) اعلام کردند که فضانورد فراموش شده‌ی مأموریت آپولو ۱۱ به ماه، بر اثر سرطان درگذشت. کالینز که نمادی از کاوش‌های فضایی و یک قصه‌گوی برجسته بود با شور و اشتیاق از کاوش جهان‌های دیگر مانند مریخ دفاع می‌کرد. فضانوردان، مقامات ناسا و دیگر افراد جامعه‌ی فضایی که به دفاع از وی توجه می‌کنند اکنون سوگوار فوت او هستند.

کالینز که متولد ۱۹۳۰ میلادی در رم ایتالیا بود، به عنوان خلبان ماژول فرماندهی کلمبیا فعالیت داشت که در سال ۱۹۶۹ در مدار ماه باقی ماند و در همین زمان دیگر همکاران او، «نیل آرمسترانگ» (Neil Armstrong) و «باز آلدرین» (Buzz Aldrin) بر سطح ماه فرود آمدند و نخستین انسان‌هایی بودند که بر دنیای دیگری گام گذاشتند.

  • نگاهی به درون ماژول فرماندهی آپولو ۱۱

اکنون آلدرین تنها فضانورد زنده‌ی مأموریت آپولو ۱۱ است که در توییتی درگذشت همکار قدیمی خود را تسلیت گفت. او با انتشار عکس سه نفره‌ی خود با آرمسترانگ و کالینز نوشت: «مایک عزیز، هر کجا بوده یا خواهی بود، همیشه مشعل را حمل می‌کنی تا ماهرانه ما را به قله‌های جدید و به آینده برسانی. دلتنگت خواهیم بود. در آرامش باشی.»

پس از مأموریت آپولو ۱۱ به‌طور غیررسمی به کالینز لقب «فضانورد فراموش شده» داده شد. از او چندین کتاب به یادگار مانده که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به «حمل آتش» در سال ۱۹۷۴ اشاره کرد که خاطرات پرواز او را دربر می‌گیرد. جایی که او در مدار ماه و درون ماژول کلمبیا تنهایی مطلق را تجربه کرد.

او در خاطراتش می‌نویسد: «من این احساس را دوست دارم. در بیرون پنجره من ستاره‌ها را می‌بینم و این همه چیز است. جایی که می‌دانم ماه وجود دارد و به آسانی یک خلاء سیاه آن را دربر گرفته است.»

او در مصاحبه‌ی سال ۲۰۱۹ با نیویورک تایمز محل استقرار خود در کپسول را کوچک و زیبا توصیف کرده و گفته بود: «همه‌ی آن برای من بود. من امپراتور و کاپیتان آن بودم و کاملا حس آرامش داشتم. حتی قهوه‌ی گرم هم نوشیدم!»

سه فضانورد مأموریت آپولو 11

سه فضانورد مأموریت آپولو ۱۱
Credit: NASA

کالینز یک زندگی حرفه‌ای طولانی حتی فراتر از ناسا داشت. در طول ۹۰ سال حضور در زمین و خارج از آن، او به عنوان سرهنگ نیروی هوایی، رییس دفتر فعالیت‌های عمومی وزارت امور خارجه و همچنین مدیر موزه‌ی ملی هوافضای اسمیتسونیان خدمت کرد. به گفته‌ی «تام الیس» (Tom Ellis) پژوهشگر تاریخ فضا از دانشکده‌ی اقتصاد لندن کمک‌های کالینز به رشد موزه‌ی هوافضای اسمیتسونیان و رساندن آن به جایگاهی که امروز دارد، نقش پررنگی داشته است.

الیس گفت: «او به عنوان مدیر موزه نشان داد که یک فضانورد نادر بود و کاملا متوجه بود که عصر فضا چقدر تاریخی است. کسی که شغل پسافضایی او به اندازه‌ی زمان فعالیتش به عنوان یک فضانورد اثرگذار بود.»

«استیو جورزیک» (Steve Jurczyk) مدیر اجرایی ناسا هم با اشاره به نقل قول مشهور این فضانورد گت: «کاوش یک انتخاب نیست بلکه واقعا یک ضرورت است. کالینز دوست همه‌ی کسانی بود که می‌خواهند پتانسیل توانمندی‌های بشر را رشد دهند.»

او افزود: «چه هنگام کار در پشت صحنه و یا در معرض دید، میراث او همیشه به عنوان یکی از رهبرانی که نخستین گام‌های آمریکا را در کیهان برداشته است، باقی خواهد ماند و هنگامی که به سوی افق‌های دورتر پیش می‌رویم، روح او با ما همراه خواهد بود.»

اشاره‌ی او مسیری است که با برنامه‌ی «آرتمیس» (Artemis) و دوباره به مقصد ماه آغاز می‌شود. ناسا قصد دارد ۵۰ سال پس از آخرین مأموریت آپولو که در سال ۱۹۷۲ میلادی انجام شد، فضانوردان دیگری را به تنها قمر زمین بفرستد.

«پام ملروی» (Pam Melroy) فضانورد بازنشسته‌ی ناسا که در سه مأموریت با شاتل فضایی حضور داشته و گزینه‌ی پیشنهادی برای مدیریت ناسا است در توییتر نوشت: «درگذشت فضانورد مورد علاقه‌ی من بسیار ناراحت‌کننده است. قهرمانی خارج از کانون توجه. ما به حمل آتش ادامه خواهیم داد، مایک!»

مدیر مرکز فضایی جانسون ناسا، «مارک گیر» (Mark Geyer) هم خاطرنشان کرد: «بسیاری از همکاران ما از شوخ‌طبعی و خوش‌صحبت بودن او با تحسین و محبت یاد می‌کنند.»

«جو بایدن» (Joe Biden) رییس جمهور آمریکا هم در بیانیه‌ای گفت: «کالینز یک عمر به کشور ما خدمت کرد. او هم داستان دستاوردهای چشمگیر ملت ما در عرصه‌ی فضا را نوشت و هم به پیمودن این مسیر کمک کرد. او از نگاه خود فراتر از زمین، شکنندگی سیاره را به ما یادآوری کرد و از ما خواست که مانند یک گنج از آن مراقبت کنیم.»

  • بایدن برای حمایت از اکتشاف در ماه بودجه‌ی ناسا را افزایش می‌دهد

عکس کاور: مایکل کالینز در حالی که تنها در کپسول فرماندهی مأموریت آپولو ۱۱ قرار دارد.

Credi: NASA

منبع: The Verge

The post مایکل کالینز فضانورد تنهای نخستین سفر انسان به ماه درگذشت appeared first on دیجی‌کالا مگ.

مشاهده این خبر در سایت مرجع