چهارمین تلاش بالگرد نبوغ برای پرواز در مریخ ناکام ماند

منبع :  دیجی کالا دسته بندی : دیجی کالا کد خبر : 14964 2 سال قبل 268

دیجی‌کالا مگ - منبع جامع اخبار و مقالات تخصصی در حوزه‌ی تکنولوژی، بازی‌های کامپیوتری، فرهنگ‌ و هنر، سلامت و زیبایی و سبک زندگی

بالگرد مریخ‌پیمای نبوغ که قرار بود امشب چهارمین تلاش خود را برای پرواز در جو رقیق مریخ انجام دهد، از سطح بلند نشد اما تیم مأموریت مشغول ارزیابی داده‌هاست و قصد دارد به‌زودی دوباره امتحان کند.

پس از سه پرواز آزمایشی موفق، امشب بالگرد نبوغ در چهارمین مأموریت پرواز خود ناکام ماند. این بالگرد کوچک امشب ۲۹ آوریل (۹ اردیبهشت) قصد داشت چهارمین پرواز خود را در میدان هوایی «برادران رایت» (Wright Brothers) در دهانه‌ی جزرو (Jezero) مریخ انجام دهد و طی ۱۱۷ ثانیه پرواز در جو مریخ، تا ارتفاع ۵ متری بالا برود و به سرعت ۳.۵ متر بر ثانیه دست یابد.

«باب بالارم» (Bob Balaram) مهندس ارشد بالگرد نبوغ از آزمایشگاه پیشرانش جت (JPL) ناسا پیش از این پرواز گفته بود: «هنگامی که نبوغ پس از پرواز سوم با موفقیت فرود آمد، می‌دانستیم که اطلاعات زیادی برای کمک به مهندسان در طراحی نسل‌های بعدی بالگردهای مریخ‌پیما جمع‌آوری کرده‌ایم. اکنون قصد داریم دامنه، سرعت و مدت زمان پرواز را افزایش دهیم تا باز هم بینش بیشتری نسبت به پرواز در مریخ داشته باشیم.»

پرواز بالگرد ۱.۸ کیلوگرمی نبوغ برای ساعت ۱۰:۱۲ منطقه‌ی زمانی شرقی (۱۸:۴۲ به وقت تهران) برنامه‌ریزی شده بود اما با توجه به تأخیر در رسیدن داده‌ها به زمین تیم کنترل مأموریت دقایقی پیش متوقف شدن آن را اعلام کرد. آزمایشگاه پیشرانش جت (JPL) ناسا تأکید کرد که تیم مأموریت با بررسی داده‌ها دوباره برای پهارمین پرواز تلاش خواهد کرد.

نبوغ با نخستین پرواز خود در ۱۹ آوریل (۳۰ فروردین) زمانی که تنها ۳ متر از سطح مریخ فاصله گرفت یک لحظه‌ی تاریخی را رقم زد. این مسافر کوچک از آن زمان تا کنون دو پرواز دیگر انجام داده که هر یک از دیگری دشوارتر بوده است. در پرواز دوم نبوغ ۵ متر از سطح فاصله گرفت و مسافتی ۲ متری را رفت و برگشت اما در پرواز سوم با سرعت ۲ متر بر ثانیه تا مسافت ۵۰ متری رفت و برگشت و یک عکس جذاب هم از مریخ‌نورد پشتکار منتشر کرد.

تصویر مریخ‌نورد پشتکار از نگاه بالگرد نبوغ در مریخ

تصویر مریخ‌نورد پشتکار از نگاه بالگرد نبوغ در مریخ
Credit: NASA/JPL-Caltech

قرار است در پرواز چهارم هدف‌ها باز هم افزایش یابد. نبوغ تا ارتفاع ۵ متری بالا خواهد رفت و به سرعت ۳.۵ متر بر ثانیه کیلومتر بر ساعت در حرکت افقی می‌رسد. در صورت موفقیت‌آمیز بودن تلاش بعدی برای چهارمین پرواز، بالگرد مریخ‌پیمای نبوغ برای چالش پنجم آماده خواهد شد. «می‌می آنگ» (MiMi Aung) مدیر پروژه‌ی بالگرد نبوغ پیش از این گفته بود که دوست دارد این بالگرد بتواند در پرواز نهایی حدود ۶۰۰ متر حرکت کند.

عکس کاور: وضعیت بالگرد نبوغ (در سمت راست پایین تصویر) در حالی که در تلاش نخست برای چهارمین پرواز در مریخ ناکام ماند.

Credit: NASA/JPL-Caltech

منابع: NASA, Space

The post چهارمین تلاش بالگرد نبوغ برای پرواز در مریخ ناکام ماند appeared first on دیجی‌کالا مگ.

مشاهده این خبر در سایت مرجع