۹ نکته برای ثبت سایه‌های شگفت‌انگیز در عکاسی خیابانی با موبایل

منبع :  دیجی کالا دسته بندی : دیجی کالا کد خبر : 13639 3 سال قبل 781

دیجی‌کالا مگ - منبع جامع اخبار و مقالات تخصصی در حوزه‌ی تکنولوژی، بازی‌های کامپیوتری، فرهنگ‌ و هنر، سلامت و زیبایی و سبک زندگی

ثبت سایه در عکس‌های گرفته شده یکی از روش‌های عالی برای گرفتن عکس‌های جذاب در هنگام عکاسی خیابانی است. وجود سایه در عکس‌های گرفته شده باعث به وجود آمدن جاذبه‌های بصری می‌شود و حس رمزآلود فوق‌العاده‌ای را در عکس‌های ثبت شده ایجاد می‌کند.

در اینجا این سوال مطرح می‌شود که برای ثبت سایه‌های جذاب در عکس‌های گرفته شده به چه نوع نوری احتیاج داریم؟ و اینکه چگونه از این سایه‌های برای خلق تصاویر هیجان‌انگیز از نظر نوع کادر بندی استفاده کنیم؟

برای پاسخ دادن به این سوال‌ها در این مقاله با ما همراه شوید تا با هم با روش‌هایی آشنا شویم که با استفاده از آن‌ها می‌توانید از سایه‌ها به شکل جذاب در عکس‌های گرفته شده در خیابان استفاده کنید.

۱. برای ثبت سایه‌های چشمگیر در روز‌های آفتابی عکاسی کنید

شما زمانی در خیابان با سایه‌ها مواجه خواهید شد که نور روز به‌گونه‌ای باشد که باعث به وجود آمدن سایه‌های مختلف شود.

شاید این سوال برای شما مطرح شود که برای عکاسی از سایه‌های موجود در خیابان یا استفاده از این سایه‌ها در عکس‌های ثبت شده، نور محیط باید به چه شکلی باشد؟ برای پاسخ به این سوال بگوییم که شما به یک روز آفتابی و روشن برای ایجاد سایه در خیابان احتیاج دارید.

عکاسی از سایه‌ها در خیابان

در واقع در روز‌هایی که هوا ابری است شما با سایه‌های شدید و قوی در خیابان مواجه نخواهید شد. علت رخ دادن این موضوع این است که ابر‌های موجود در آسمان باعث نرم و پخش شدن نور می‌شوند و نور محیط را یکنواخت می‌کنند. بنابراین برای داشتن سایه‌های تاریک و عمیق در عکس‌های گرفته شده شما در ابتدا به یک روز آفتابی نیاز خواهید داشت.

البته بهتر است در نیمه‌ی روز که خورشید در بالاترین نقطه در آسمان قرار دارد، عکاسی نکنید. در این زمان نور شدید آفتاب نور مناسبی برای عکاسی در خیابان نیست. دوربین‌های به کار رفته در تلفن‌های همراه به طور معمول زمانی که نور محیط شدید نباشد می‌توانند که عکس‌های بهتری را ثبت کنند.

اگر این سوال برای شما پیش آمده است که چه زمانی از روز برای ثبت سایه‌ها در عکاسی خیابانی مناسب است؟ باید بگوییم که بهترین زمان برای عکاسی خیابانی و استفاده‌ی موثر از سایه‌ها در عکس‌های ثبت شده، از اوایل تا نیمه‌های صبح و از اواخر بعد از ظهر تا نزدیکی‌های شب است. زمانی که خورشید در آسمان پایین‌تر است، نور محیط بسیار باکیفیت‌تر است.

شما در این زمان‌های گفته شده هنوز هم می‌توانید که سایه‌های بسیار عالی را در عکس‌های گرفته شده ثبت کنید. اما اگر در نیمه‌ی روز که خورشید در بالاترین نقطه در آسمان قرار دارد اقدام به عکاسی کنید، عکس‌های ثبت شده دارای کنتراست شدیدی خواهند بود.

عکاسی از سایه‌ها در خیابان

با توجه به نکته‌های گفته شده، باید بگوییم که در صبح‌ها یا اواخر بعد از ظهر روز‌های آفتابی، گوشی خود را بدست بگیرید و سعی کنید که از سایه‌های موجود در محیط به شکل موثری برای گرفتن عکس‌ در خیابان استفاده کنید.

در هنگام انجام این کار و عکاسی از سایه‌ها، به سایه‌های المان‌های موجود در خیابان مانند آدم‌ها، دوچرخه‌ها، چراغ‌ها و دیگر المان‌های شهری توجه کنید و به این موضوع دقت کنید که سایه این المان‌ها چگونه بر روی دیوار خیابان و زمین پیاده‌رو‌ها می‌افتد.

زمانی که به دنبال سایه‌ها بگردید، به‌سرعت متوجه خواهید شد که سایه‌های بسیار زیادی در اطراف شما وجود دارند. البته باز هم گفتن این نکته ضروری است که برای خلق سایه‌های زیبا و چشمگیر باید نور آفتاب روشنی را داشته باشید.

۲. برای داشتن سایه‌های بلند در ساعت‌های طلایی روز عکاسی کنید

روز‌ها دارای ساعت‌های خاصی هستند که به آن‌ها ساعت‌های طلایی روز می‌گوییم. این ساعت‌های روز زمان‌های نزدیک به طلوع و غروب آفتاب هستند که باید بدانید این زمان‌ها برای عکاسی از سایه‌ها بسیار عالی هستند.

این زمان‌های طلایی برای عکاسی در خیابان و استفاده از سایه‌ها در عکس‌های ثبت شده عالی هستند زیرا زمانی که خورشید در پایین آسمان قرار داشته باشد، زاویه‌ی تابش نور‌های آفتاب به‌گونه‌ای است که باعث به وجود آمدن سایه‌های بلندی می‌شود.

عکاسی از این سایه‌های بلند و استفاده از آن‌ها در عکس‌های گرفته شده باعث می‌شود که عکس‌های ثبت شده بسیار چمشگیر‌تر و دارای المان‌های جذابی باشند.

عکاسی از سایه‌ها در خیابان

در واقع باید گفت که به طور معمول سایه‌ی یک شخص بیشتر از خود شخص جذاب است. البته سایه‌های بلند تنها دلیل عکاسی در ساعت‌های طلایی روز نیست. در این زمان‌های روز و با توجه به موقعیت خورشید در آسمان، محیطی که در آن عکاسی می‌کنید مملو از نور طلایی رنگ زیبایی می‌شود.

بدون شک ترکیب سایه‌های بلند و نور طلایی محیط باعث می‌شود که بتوانید عکس‌های خیابانی بسیار زیبایی را با گوشی خود ثبت کنید. برای ثبت این عکس‌ها در ساعات طلایی روز که زمان‌های نزدیک به طلوع و غروب خورشید هستند، به بیرون از خانه بروید. بدون شک بعد از عکاسی در این زمان‌ها از دیدن عکس‌های گرفته شده هیجان‌زده خواهید شد.

  • بررسی لوازم جانبی جذاب برای عکاسی موبایل (لنز کلیپسی، رینگ لایت و…) 

۳. برای دستیابی به سایه‌های تاریک و دراماتیک اکسپوژ را کاهش دهید

زمانی که در حال عکاسی با گوشی خود از سایه‌ها هستید، شاید بخواهید که سایه‌های ثبت شده در عکس را به‌گونه‌ای ثبت کنید که تاریک‌تر به نظر برسند.

عکاسی از سایه‌ها به‌گونه‌ای که تاریک‌تر ثبت شوند باعث می‌شود که عکس‌های ثبت شده دراماتیک باشند. استفاده از سایه‌های تاریک همچنین باعث می‌شود که عکس‌های زیبایی را ثبت کنید که دارای حالت خاص مربوط به خود هستند.

همچنین استفاده از کنتراست در عکس‌های ثبت شده و ایجاد کنتراست میان قسمت‌های تاریک و روشن عکس به شما اجازه می‌دهد که بتوانید عکس‌هایی را با ترکیب‌بندی چشمگیر مانند عکس پایین را ثبت کنید.

عکاسی از سایه‌ها در خیابان

البته باید این نکته را هم به شما بگوییم که زمانی که قصد عکاسی از این سایه‌های تاریک را دارید، محیط تاریک ممکن است باعث شود که دوربین گوشی شما در زمان ثبت عکس، عکس را به صورت روشن‌تری ثبت کند.

در واقع دوربین گوشی می‌خواهد با بالا بردن اکسپوژر در هنگام عکاسی جزئیات بیشتری را در سایه‌ها ثبت کند. انجام این کار توسط دوربین باعث می‌شود که میزان تاریکی سایه‌ها کاهش پیدا کند و سایه‌ها روشن‌تر شوند. علاوه‌بر سایه‌ها، بالا رفتن اکسپوژر توسط دوربین باعث می‌شود که ناحیه‌های روشن عکس بیش از حد روشن شوند که به آن در اصطلاح Over-Exposed می‌گویند.

برای اینکه از این موضوع اطمینان پیدا کنید که در هنگام عکاسی در خیابان، سایه‌ها و نواحی روشن عکس به‌درستی ثبت می‌شوند باید در هنگام ثبت عکس از تنظیم صحیح اکسپوژر توسط دوربین گوشی خود اطمینان حاصل کنید.

اگر گوشی شما در زمان تنظیم اکسپوژر به‌درستی عمل نکرد و نیاز به تصحیح اکسپوژر داشتید این کار‌ را می‌توانید در اپ دوربین گوشی خود نجام دهید. برای انجام این کار در آیفون ناحیه‌ای که از نظر شما دارای بیشترین میزان روشنایی در عکس است را شناسایی کنید و سپس با انگشت خود به این ناحیه بزنید و انگشت خود را چند ثانیه بر روی نمایشگر گوشی نگهدارید تا علامت مربعی شکل زرد رنگی در این ناحیه همراه با نوشته‌ی AE/AF بر روی قسمت بالایی نمایشگر ظاهر شود.

بعد از انجام این کار قاب مربعی شکلی بر روی ناحیه‌ای که لمس کردید ظاهر خواهد شد که در کنار آن خطی عمودی با علامت خورشید قرار دارد. انجام این کار باعث می‌شود که دوربین گوشی در زمان ثبت عکس اکسپوژر را با توجه به این ناحیه‌ی انتخاب شده تنظیم کند.

عکاسی از سایه‌ها در خیابان

در واقع شما با انجام این کار باعث می‌شوید که دوربین اکسپوژر را متناسب با این ناحیه‌ی روشن عکس تنظیم کند. در نتیجه انجام این کار باعث می‌شود که این ناحیه‌ی روشن در عکس ثبت شده به درستی ثبت شود و دارای جزئیات خوبی هم باشد.

انجام این کار و تنظیم اکسپوژر با توجه به روشن‌ترین ناحیه‌ی عکس باعث می‌شود که سایه‌های موجود در تصویر تاریک‌تر شوند. البته باید بگوییم که شما می‌توانید که میزان تاریکی این سایه‌ها را هم تغییر دهید و آن‌ها را تاریک‌تر کنید.

برای انجام این کار در گوشی آیفون علامت خورشید ظاهر شده بر روی خط قرار گرفته در کنار قاب مربعی شکل را به سمت پایین بکشید. انجام این کار باعث می‌شود که اکسپوژر عکس کاهش پیدا کند و سایه‌های موجود در تصویر تاریک‌تر شوند.

در بیشتر وقت‌ها شما در زمان انجام این کار می‌خواهید که علاوه‌بر تاریک بودن سایه‌ها، سایه‌ها دارای جزئیات اندکی هم باشند. شما برای ثبت یک عکس دراماتیک می‌توانید حتی میزان اکسپوژر را به‌گونه‌ای کاهش دهید تا سایه‌های موجود در تصویر به طور کامل به رنگ سیاه در بیایند.

  • مدل گوشی چقدر در عکاسی با موبایل اهمیت دارد؟ (لذت عکاسی – قسمت ۱) 

۴. از جهت نور برای کنترل محل سایه‌ها استفاده کنید

زمانی که در هنگام عکاسی در خیابان می‌خواهید که از سایه‌ها در عکس‌های گرفته شده استفاده کنید، باید همیشه از جهت نور محیط آگاه باشید. در واقع باید بگوییم که موقعیت نور آفتاب نسبت به محل شما و سوژه‌ای که قصد عکاسی از آن را دارید بر روی محل تشکیل سایه تأثیر می‌گذارد.

شما با استفاده از این موضوع می‌توانید که سایه‌های مختلفی را در ناحیه‌های مختلف عکس خود داشته باشید. به عنوان نمونه اگه در حال عکاسی از شخصی هستید و می‌خواهید که سایه‌ی شخص بخش بزرگی از قسمت پیش‌زمینه‌ی عکس شما را به خود اختصاص دهد، باید در هنگام عکاسی از شخص مورد نظر خورشید در پشت سر آن شخص قرار داشته باشد.

عکاسی از سایه‌ها در خیابان

در واقع شما باید رو‌به‌روی خورشید قرار داشته باشید و به سمت خورشید عکاسی کنید. اگر قصد دارید که در هنگام عکاسی از شخصی از این شخص به گونه‌ای عکاسی کنید که سایه‌ی این شخص بر روی دیوار پشت سرش بیفتد باید در هنگام عکاسی به گونه‌ای عکاسی کنید که خورشید در پشت سر شما قرار داشته باشد.

البته باید موقعیت خورشید به‌گونه‌ای باشد که نور آن بر روی دیوار رو‌به‌روی شما بیفتد. البته گفتن این نکته در اینجا ضروری است که حواستان باشد زمانی که خورشید در پشت سر شما قرار دارد سایه‌ی شما در عکس گرفته شده نباشد.

همچنین شما ممکن است برای حذف سایه‌ی خود از کادر عکس در نظر گرفته شده، مجبور شوید که زاویه‌ی عکاسی یا موقعیت خود را تغییر دهید. البته باید گفت که عکاسی از سایه‌‌ی خودتان بر روی دیوار یا پیاده‌رو یکی از راه‌های عالی برای ثبت عکس‌های سلف پرتره است. زمانی که نور خورشید موجود در محیط از سمت چپ به محیط بتابد سایه‌ی اشخاص و اشیا‌ی قرار گرفته در عکس در سمت راست ظاهر خواهد شد و برعکس.

عکاسی از سایه‌ها در خیابان

همان‌گونه که در عکس‌های گذاشته شده مشخص است جهت نور خورشید بر روی محل تشکیل سایه در کادر عکس تأثیر می‌گذارد. زمانی که شما از این موضوع آگاه شوید می‌توانید محل تشکیل سایه‌ها را در زمان ورود یک شخص به کادر در نظر گرفته شده برای عکستان، پیش‌بینی کنید. شما در واقع می‌توانید با استفاده از این موضوع و دقت به محل تشکیل سایه‌ها عکس‌های خارق‌العاده‌ی را ثبت کنید.

  • چگونه با شناخت نور عکس‌های جذاب‌تری بگیریم؟‌ (لذت عکاسی – قسمت ۲) 

۵. از زاویه‌ی دید بالا برای عکاسی از سایه‌های بر روی زمین استفاده کنید.

آیا همیشه در هنگام عکاسی در خیابان این کار را از سطح زمین انجام می‌دهید؟ اگر جواب شما به این سوال مثبت است باید بگوییم که شما موقعیت‌های عالی بسیار زیادی را برای عکاسی از سایه‌ها از دست می‌دهید.

در زمان عکاسی در خیابان سعی کنید که ناحیه‌هایی را انتخاب کنید که با استفاده از آن‌ها بتوانید عکس‌هایی را از زاویه‌ی دید بالا از سایه‌ها ثبت کنید. استفاده از این تکنیک باعث می‌شود که شما بتوانید در زمان عکاسی در خیابان تأکید بیشتری را بر روی سایه‌ها داشته باشید.

عکاسی از سایه‌ها در خیابان

زمانی که در خیابان و از زاویه دید بالا عکاسی کنید، اشخاص موجود در عکس کمتر به چشم می‌آیند. با این وحود انجام این کار و عکاسی از زاویه‌ی دید بالا باعث می‌شود که سایه‌های موجود بر روی زمین شکل‌های جذابی را پیدا کنند که بتوانند نظر بیننده‌ی عکس را به خود جلب کنند.

علاوه‌بر این، شما می‌توانید که در زمان طلوع یا غروب خورشید از زاویه‌ی دید بالا عکاسی کنید. همان‌گونه که پیش‌تر گفتیم در این زمان‌ها خورشید در پایین آسمان قرار دارد و نور آفتای باعث ایجاد سایه‌های بلندی می‌شود که نگاه کردن و عکاسی از این سایه‌ها از بالا باعث می‌شود عکاس‌های گرفته شده زیبا شوند.

زمانی که قصد دارید از فاصله‌ی زیادی عکاسی کنید بهتر است که این کار را محل‌هایی انجام دهید که دارای ارتفاع بالاتری هستند. همچنین در این زمان‌ها تنها باید به سایه‌‌ی افراد و اشیا توجه کنید. پس نگران این موضوع نباشید که آیا سوژه یا شخصی که از آن در حال عکاسی هستید دارای ویژگی یا جزئیات خاصی هست یا نه.

در زمان عکاسی خیابانی همراه با ثبت سایه‌ها، من بیشتر تمایل دارم که تنها از یک شخص عکاسی کنم. داشتن تعداد بسیار زیادی آدم در کادر عکس و سایه‌های مربوط به آن‌ها باعث می‌شود که عکس نهایی شلوغ و گیج کننده به نظر برسد.

عکاسی از سایه‌ها در خیابان

با این وجود زمانی که از زاویه‌ی دید بالا عکاسی می‌کنید وجود سایه‌های مختلف باعث می‌شود که عکس شما زیبا‌تر شود. پس به شما توصیه می‌کنیم که زمانی که قصد عکاسی خیابانی در ساعت‌های طلایی را دارید به دنبال محل‌هایی بگردید که دارای ارتفاع بالاتری هستند. شما می‌توانید در زمان انجام این کار عکاسی از روی پل و بالکن را امتحان کنید تا بتوانید سایه‌های بلند جذابی را در عکس خود داشته باشید.

۶. از سایه‌های تاریک برای توجه به سوژه‌ی اصلی استفاده کنید

آیا می‌دانستید که می‌توانید در هنگام عکاسی از سایه‌ها، از آن‌ها برای جدا کردن سوژه‌ی اصلی و جلب توجه بیننده به آن استفاده کنید. برای انجام این‌کار به‌ دنبال محل‌هایی بگردید که ناحیه‌ی روشنی به وسیله‌ی سایه‌های تاریکی احاطه شده باشد.

برای پیدا کردن این ناحیه‌ها می‌توانید به دنبال پل‌ها، طاق‌ها یا ساختمان‌های بلند باشید که باعث به وجود آمدن سایه‌های بزرگی بر روی زمین یا دیوار‌ها می‌شوند.

یکی از ایده‌ال‌ترین مکان‌های برای ثبت عکس‌های اینچنینی جایی‌هایی است که دارای بافت یا جزئیات جذاب باشد. از جمله‌ی این مکان‌ها می‌توانیم به یک دیوار آجری، نرده‌های چوبی، رنگ پوسته‌پوسته شده و طرح‌های گرافیتی بر روی دیوار اشاره کنیم.

عکاسی از سایه‌ها در خیابان

به طور معمول اگر در زمان ثبت این‌گونه عکس‌ها این کار را از سمت دیگر خیابان انجام دهید، عکس‌های ثبت شده جذاب‌تر از آب در خواهند آمد. با استفاده از این تکنیک شما می‌توانید که در زمان عکاسی سایه‌های بسیار جذابی را در عکس ثبت شده داشته باشید.

به شما توصیه می‌کنیم که در زمان عکاسی با استفاده از این تکنیک این کار را به‌گونه‌ای انجام دهید که ناحیه‌ی محدودی از نور به‌وسیله‌ی سایه‌های تاریکی احاطه شده باشد.

در واقع باید بگوییم که در هنگام عکاسی با این روش سایه‌های موجود در عکس همانند قابی عمل می‌کنند که به‌سرعت چشم بیننده را به سمت ناحیه‌ی روشن‌تر عکس هدایت می‌کنند.

همچنین باید گفت که در هنگام عکاسی با این روش سعی کنید که این کار را از زاویه‌ها و پرسپکتیو‌های مختلفی انجام دهید تا بتوانید در هنگام عکاسی از محل مورد نظر به بهترین حالت کادر بندی دست پیدا کنید.

به عنوان نمونه شما می‌توانید در زمان عکاسی با استفاده از این تکنیک قسمت روشن عکس را در وسط آن قرار دهید تا عکس نهایی دارای تقارن باشد یا اینکه در هنگام کادربندی از تکنیک یک سوم استفاده کنید و قسمت روشن عکس را در نزدیکی یکی از لبه‌های عکس قرار دهید.

باید در زمان استفاده از این روش از اینکه بخش زیادی از عکس شما با سایه اشغال می‌شود، نترسید. در واقع وجود این سایه‌ها باعث می‌شوند که بخش بسیار زیادی از عکس شما دارای فضای خالی باشد که برای جلب توجه بیننده به سوژه‌ی اصلی مورد نظر شما کمک می‌کند.

بعد از اینکه کادربندی مناسب محیط را پیدا کردید، اکنون باید اکسپوژر عکس را تنظیم کنید. برای تنظیم اکسپوژر در آیفون در اپ دوربین انگشت خود را بر روی ناحیه‌ی روشن عکس برای چند ثانیه نگهدارید تا دوربین اکسپوژر را بر اساس این ناحیه‌ی روشن عکس تنظیم کند.

عکاسی از سایه‌ها در خیابان

در صورتی که از اکسپوژر راضی نبودید و به نظرتان سایه‌ها زیادی روشن بودند می‌توانید با کشیدن انگشت خود بر سمت پایین اکسپوژر عکس را کم کنید. بعد از انجام این کار‌ها منتظر بمانید تا شخصی وارد ناحیه‌ی روشن عکس شما شود و سپس عکس نهایی را ثبت کنید. شما همچنین می‌توانید در زمان انجام این‌ کار از برخی ویژگی‌های سوژه برای جذاب کردن عکس نهایی استفاده کنید.

به عنوان نمونه اگر سوژه‌ی شما کت یا کیفی رنگی داشت باشد، وجود این المان رنگی باعث افزایش جذابیت عکس شما می‌شود. سوژه‌های دارای کلاه یا کیف دستی همچنین می‌توانند که شکل‌های قوی را به عکس شما اضافه کنند که توجه بیننده را به خود جلب می‌کند.

زمانی که خواستید عکس نهایی را ثبت کنید، دکمه‌ی شاتر را نگهدارید تا از حالت عکاسی پیاپی گوشی‌تان استفاده کنید. استفاده از حالت عکاسی پیاپی یکی از روش‌های عالی برای عکاسی از سوژه‌های متحرک است. در واقع شما با استفاده از این روش می‌توانید که عکس‌های پشت سر همی را از شخصی که وارد کادر عکاسی شما می‌شود، بگیرید.

بعد از انجام این‌ کار می‌توانید که از میان عکس‌های گرفته شده به صورت پیاپی، بهترین عکس را که در آن سوژه‌ی مورد نظر به خوبی قرار گرفته‌ است و همچنین سایه‌ها هم به شکل مناسبی هم ثبت شده‌اند را انتخاب کنید.

  • اصلی‌ترین قوانین ترکیب‌بندی در عکاسی کدامند؟ (لذت عکاسی – قسمت ۳) 

۷. از سایه‌ها برای رمزآلود کردن عکس‌های خیابانی خود استفاده کنید

آیا می‌خواهید که عکس‌های خیابانی تأثیر گذاری را ثبت کنید؟ یا در واقع باید بپرسیم که آیا می‌خواهید عکس‌هایی را ثبت کنید که بتوانند نظر بیننده را به خود جلب کند و باعث شود که شخص بیننده درباره‌ی عکس شما به خیال‌پردازی بپردازد؟

اگر پاسخ شما به این سوال‌ها مثبت است باید گفت که استفاده از سایه‌ها و عکاسی از آن‌ها یکی از راه‌های ساده برای ثبت عکس‌های اینچنینی و رمزآلود کردن عکس‌های گرفته شده است.

باید بگوییم که سایه‌ها تاریک از این جهت رمز‌آلود هستند که باعث می‌شوند جزئیات موجود در عکس ثبت شده نامفهوم شود. در واقع در عکاسی بیننده‌ی عکس هر چه المان‌های کمتری را ببیند، عکس ثبت شده می‌تواند که جذابیت بیشتری را داشته باشد.

رمزآلود کردن عکس‌ها همچنین به شما کمک می‌کند که بتوانید با استفاده از عکس‌های خیابانی گرفته شده داستان‌های جذابی را بگویید. همچنین انجام این کار باعث می‌شود که بیننده وقت بیشتری را به نگاه کردن به عکس شما اختصاص دهد در حالی که در زمان نگاه کردن به عکس شما به این موضوع فکر می‌کند که چه اتفاقی در عکس شما رخ داده است.

عکاسی از سایه‌ها در خیابان

اکنون می‌خواهیم به شما یاد بدهیم که چگونه از سایه‌ها برای رمزآلود کردن عکس‌های گرفته شده در خیابان استفاده کنید. یکی از تکنیک‌ها این است که قسمتی از سوژه‌ی مورد نظر را با استفاده از سایه‌های تاریک، نامفهوم کنید. به عنوان نمونه شما می‌توانید در زمان عکاسی از یک شخص، همه‌ی صورت یا بخشی از صورت شخص را با استفاده از سایه‌ها تاریک، مخفی کنید.

همچنین می‌توانید که با استفاده از سایه‌های تاریک بخش بیشتری از بدن سوژه‌ی مورد نظر را مخفی کنید و تنها یک دست یا پای شخص را در نور قرار دهید و به صورت روشن ثبت کنید.

به شما توصیه می‌کنیم که در زمان انجام این کار حالت‌های مختلفی از سایه را برای مخفی کردن بدن فرد امتحان کنید. همچنین می‌توانید حالت‌های بدن شخص را هم در زمان عکاسی به این صورت تغییر دهید.

به عنوان نمونه می‌توانید که در زمان عکاسی به این صورت به‌گونه‌ای از شخص مورد نظر خود عکاسی کنید که انگار به‌تازگی از سایه‌های تاریک بیرون آمده است یا اینکه در حال رفتن در داخل سایه‌های تاریک است.

شما همچنین می‌توانید در زمان انجام این‌ کار تنها سعی کنید که سایه‌ی شخص یا بخشی از پای آن شخص را به همراه سایه‌اش ثبت کنید. باید به شما بگوییم که این یک روش عالی در عکاسی خیابانی است به‌ویژه اگر به تازگی عکاسی خیابان را آغاز کرده‌اید. زیرا این در این روش مجبور نیستید که دوربین خود را درست در مقابل صورت شخصی قرار دهید که انجام این کار ممکن است دلهره‌آور باشد.

در واقع در این روش می‌توانید که به جای اینکه مزاحم کسی شوید تنها با عکاسی از زمین، سایه‌ی افراد در خیابان را ثبت کنید. در نهایت باید به شما این نکته را یادآوری کنم که بعضی وقت‌ها عکس‌های ساده و با جزئیات کمتر بسیار جذاب‌تر از عکس‌های شلوغ و پرجزئیات هستند و این عکس‌ها می‌توانند به شما کمک کنند که داستان‌ها جذابی را با عکس ثبت شده به بیننده‌ی عکس منتقل کنید. بنابراین باید به شما توصیه کنیم که از سایه‌های برای رمز‌اآلود کردن عکس‌های خود و افزایش تأثیرگذاری آن‌ها استفاده کنید.

  • ۷ نکته برای گرفتن عکس‌های چشم‌نواز در روز‌های بارانی 

۸. سایه‌ها و سیلوئت را با یکدیگر ترکیب کنید

همان‌گونه که پیش‌تر هم گفتیم می‌توان از سایه‌های تاریک برای خلق عکس‌هایی رمزآلود و دارای داستان استفاده کرد. اما شما می‌توانید که با ترکیب سایه و سیلوئت در عکس‌های گرفته شده آن‌ها را دراماتیک‌تر کنید.

ترکیب سایه‌ و سیلوئت می‌تواند که عکس‌های شگفت‌انگیزی را خلق کند. البته اولین کار برای اینکه در هنگام عکاسی در خیابان بتوانید سیلوئت و سایه را با یکدیگر ترکیب کنید این است که نور مناسب جهت انجام این کار را پیدا کنید. در واقع باید بگوییم که یک غروب یا طلوع آفتاب روشن برای انجام این کار بسیار مناسب است.

عکاسی از سایه‌ها در خیابان

البته شما می‌توانید هر جا که نور روشنی یا پس زمینه‌ی روشنی در پشت سوژه‌ی خود داشتید عکس‌های سیلوئت را ثبت کنید. شما می‌توانید برای انجام این کار زمانی که خورشید در پشت سر سوژه‌ی شما قرار دارد به سمت نور عکاسی کنید تا سوژه‌ی شما به صورت سیلوئت ثبت شود.

همچنین می‌توانید برای ثبت عکس‌های سیلوئت زمانی که سوژه‌ی شما در جلوی یک دیوار، جاده یا پیاده‌روی بسیار روشن قرار دارد از سوژه‌ی مورد نظر عکس بگیرید.

بعد از پیدا کردن محیط مناسب از لحاظ شرایط نوری، در اپ دوربین بر روی ناحیه‌ی روشن عکس بزنید و انگشت خود را به مدت چند ثانیه بر روی آن ناحیه نگهدارید تا دوربین گوشی شما اکسپوژر عکس را براساس روشن‌ترین ناحیه‌ی عکس تنظیم کند.

عکاسی از سایه‌ها در خیابان

بعد از انجام این کار و تنظیم اکسپوژر توسط دوربین، در گوشی آیفون انگشت خود را به سمت پایین بکشید تا اکسپوژر را کاهش دهید. در واقع شما برای ضد نور کردن سوژه‌ی خود نیاز دارید تا اکسپوژر را کاهش دهید تا سایه‌های تاریکی را داشته باشید.

زمانی که در حال ترکیب کردن سایه و سیلوئت هستید سعی کنید که کادربندی‌های مختلفی را امتحان کنید. برای نمونه باید گفت که شما می‌توانید تا عکس خود را به‌گونه‌ای کادربندی کنید که سایه‌ی سوژه‌ی مورد نظر شما در پیش‌‌زمینه‌ی‌ عکس قرار بگیرد و عکس شما حالت متقارنی را داشته باشد.

همچنین شما می‌توانید که از سایه‌ به عنوان ابزاری برای جلب توجه به سوژه‌ی اصلی و ضد نور شده‌ی خود استفاده کنید. برای انجام این کار باید زمانی عکس نهایی را ثبت کنید که سوژه‌ی مورد نظر شما در حال عبور از روشن‌ترین ناحیه‌ی عکس باشد.

چگونه با گوشی موبایل از غذا عکسی اشتها برانگیز بگیریم؟ (لذت عکاسی – قسمت ۸)

۹. عکس‌های ثبت شده را برای بهبود سایه‌ها ویرایش کنید

اگر که با استفاده از روش‌های گفته شده تاکنون عکس‌های دارای سایه‌ای را ثبت کرده‌اید و به نظرتان عکس‌های ثبت شده آنقدر که باید جذاب نیستند و سایه‌های موجود در عکس‌هایتان آنقدر چشمگیر نیستند، ممکن است سایه‌های موجود در عکس به اندازه‌ی کافی تاریک نباشند.

همچنین ممکن است که عکس ثبت شده دارای کنتراست کمی باشند. اگر حس می‌کنید که عکس‌های ثبت شده دارای چنین مشکل‌هایی هستند باید بگوییم که جای نگرانی نیست چون شما می‌توانید با استفاده از برنامه‌های مربوط به ویرایش عکس این مشکل را حل کنید.

عکاسی از سایه‌ها در خیابان

به عنوان نمونه اپ رایگان ویرایش عکس Snapseed یکی از بهترین اپ‌های موجود برای بهبود سایه‌های موجود در عکس است. بعد از اینکه این اپ را بر روی گوشی خود نصب کردید آن را اجرا کنید و سپس بر روی Tools بزنید و قسمت Tune Image را انتخاب کنید.

بعد از باز شدن این قسمت انگشت خود را به سمت پایین بر روی نمایشگر بکشید تا بتوانید به تمامی ابزار‌های موجود برای ویرایش عکس دسترسی داشته باشد. برای تغییر میزان روشنایی سایه‌های موجود در عکس قسمت Shadows را انتخاب کنید.

ویرایش عکس‌های خیابانی

بعد از انتخاب این ابزار با حرکت انگشت خود به سمت چپ و راست روشنایی سایه‌ها را تغییر دهید. برای تاریک کردن سایه‌ها انگشت خود را به سمت چپ بکشید و برای روشن کردن سایه‌ها انگشت خود را به سمت راست ببرید.

بعد از انجام این کار برای تغییر میزان روشنایی ناحیه‌های روشن عکس، ابزار Highlights را انتخاب کنید. بعد از انتخاب این قسمت می‌توانید روشنایی قسمت‌های روشن عکس را با حرکت انگشت خود به سمت راست افزایش دهید یا با حرکت انگشت خود به سمت چپ کم کنید.

اگر می‌خواهید که رنگ‌های موجود در عکس را هم جذاب‌تر کنید، انگشت خود به سمت بالا یا پایین حرکت دهید و سپس از منوی باز شده قسمت Saturation را انتخاب کنید. بعد از انتخاب این ابزار اگر انگشت خود را به سمت راست حرکت دهید میزان اشباع شدن رنگ‌ها افزایش پیدا می‌کند.

ویرایش عکس‌های خیابانی

همچنین می‌توانید که ابزار‌های دیگر این قسمت را هم آزمایش کنید و بعد از انجام کار‌های لازم بر روی علامت تیک مانند در گوشه‌ی سمت راست پایین بزنید. علاوه‌بر این، می‌توان با استفاده از این اپ عکس‌ گرفته شده را به عکس سیاه و سفید جذابی تبدیل کرد. باید بگوییم که سایه‌ها و قسمت‌های سیلوئت موجود در عکس‌ها بعد از تبدیل کردن عکس به یک عکس سیاه و سفید جذاب‌تر می‌شوند.

برای سیاه و سفید کردن عکس‌های ثبت شده بعد از انتخاب Tools بر روی Black & White بزنید. بعد از انجام این کار می‌توانید از قسمت پایینی این قسمت فیلتر‌های مورد نظر خود را انتخاب کنید.

ویرایش عکس‌های خیابانی

زمانی که یک عکس را به یک عکس سیاه و سفید تبدیل کنید، ممکن است که عکس شما مقداری صاف و بدون عمق به نظر برسد. همچنین باید گفت که زمانی که کنتراست را در عکس‌های سیاه و سفید افزایش دهید این عکس‌ها جذابیت بیشتری را پیدا خواهند کرد.

در واقع افزایش کنتراست باعث می‌شود سایه‌ها تاریک‌تر شوند و ناحیه‌های روشن عکس هم روشن‌تر شوند. برای تنظیم کنتراست بعد از انتخاب Black & White انگشت خود را به سمت پایین بکشید و از منوی باز شده Contrast را انتخاب کنید. بعد از انجام این کار اگر انگشت خود را به سمت راست حرکت دهید، کنتراست افزایش می‌یابد.

ویرایش عکس‌های خیابانی

بعد از تنظیم کنتراست به حد مورد نظر بر روی علامت تیک مانند در گوشه‌ی سمت راست و پایین بزنید. شما همچنین با رفتن به قسمت Tune Image می‌توانید تنظیمات بیشتری را بر روی سایه‌ها، قسمت‌های روشن و دیگر بخش‌های عکس اعمال کنید. بعد از ویرایش عکس مورد نظر برای ذخیره کردن عکس نهایی بر روی Export بزنید و سپس گزینه‌ی Save a Copy را انتخاب کنید.

عکاسی از سایه‌ها در خیابان

در نهایت شما می‌توانید با صرف چند دقیقه وقت برای ویرایش عکس‌های گرفته شده تغییرات زیادی را در عکس نهایی ایجاد کنید و عکس ثبت شده را جذاب‌تر کنید.

در واقع باید گفت که با استفاده از ویرایش می‌توانید یک عکس عادی را به یک عکس جذاب و چشمگیر تبدیل کنید. پس ویرایش عکس‌های گرفته شده را فراموش نکنید.

  • چگونه با ویرایش عکس روی گوشی موبایل تصاویر زیباتر بسازیم؟ (لذت عکاسی – قسمت ۷) 

منبع: iPhone Photography School

The post ۹ نکته برای ثبت سایه‌های شگفت‌انگیز در عکاسی خیابانی با موبایل appeared first on دیجی‌کالا مگ.

مشاهده این خبر در سایت مرجع